A particle is in SHM. When displacement is ‘a‘ potential energy is 8J. When displacement is ‘a‘ potential energy is 18J. What will be the potential energy when displacement is ‘a+b’?
A particle is in SHM. When displacement is ‘a‘ potential energy is 8J. When displacement is ‘a‘ potential energy is 18J. What will be the potential energy when displacement is ‘a+b’? Correct Answer 50J
1/2ka2 = 8 & 1/2kb2 = 18. We have to find value of 1/2k(a + b) 2. ∴ 1/2k(a + b)2 = 8 + 18 + kab = 26+(k*4*6/k) = 26 + 24 = 50J.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025
