2 particles undergoing SHM start from the mean position and go in opposite directions. Particle 1 starts with a speed of 10m/s and particle 2 starts with a speed 0f 5m/s. If the amplitude(=10cm) is the same. At what position will they first meet?
2 particles undergoing SHM start from the mean position and go in opposite directions. Particle 1 starts with a speed of 10m/s and particle 2 starts with a speed 0f 5m/s. If the amplitude(=10cm) is the same. At what position will they first meet? Correct Answer 0.0866m
Let the first particle go towards negative displacement. Its equation will be: x1 = 0.1sin(w1t + π) & maximum speed = 0.1w1=10 W1 = 100s-1. Let the second particle go towards positive displacement. Its equation will be: x2 = 0.1sin(w2t) & maximum speed = 0.1w2 = 5 W2 = 50s-1. Now, in their phasor diagram: w1t + w2t =2π. ∴ t = 2π/150. At t = π/150 x1 = 0.1sin(50*2π/150) = 0.0866m.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025