The kinetic energy of a body is ‘K’. If one-fourth of its mass is removed and velocity is doubled, the new kinetic energy will be _____

The kinetic energy of a body is ‘K’. If one-fourth of its mass is removed and velocity is doubled, the new kinetic energy will be _____ Correct Answer 3K

K = 1/2 x m x v2 New kinetic energy (K’) = 1/2 x m’ x v’2 m’ = 3m/4; v’ = 2v; K’ = 1/2 x (3m/4) x (2v) 2 = 1/2 x m x v x 3 = 3 x K = 3K.

Related Questions