For a Whitworth quick return motion mechanism β = 110°. Find the ratio of time of cutting stroke to time of return stroke.

For a Whitworth quick return motion mechanism β = 110°. Find the ratio of time of cutting stroke to time of return stroke. Correct Answer 2.27

Ratio of time of cutting stroke to time of return stroke for a Whitworth quick return motion mechanism = (360-β)/ β = (360-110)/110 = 2.27.

Related Questions