A material has a permeability of 0.1 H/m when the magnetic intensity is 70 A/m. What will be the magnetic induction inside the material?

A material has a permeability of 0.1 H/m when the magnetic intensity is 70 A/m. What will be the magnetic induction inside the material? Correct Answer 7 T

Givepermeability (μo) = 0.1 H/m; Magnetic intensity (H) = 70 A/m Required equation ➔ Magnetic induction (B) = μo × H B = 0.1 × 70 B = 7 T Therefore, the magnetic induction inside the material is 7 T.

Related Questions

With the display intensity corresponding to a given color index ci calculated as b) Intensity=0.5 c) Intensity=0.5 d) Intensity=0.5