A solenoid has core of a material with relative permeability 200 and its windings carry a current of 2 A. The number of turns of the solenoid is 200 per meter. What is the magnetization of the material?
A solenoid has core of a material with relative permeability 200 and its windings carry a current of 2 A. The number of turns of the solenoid is 200 per meter. What is the magnetization of the material? Correct Answer 8 × 104 A/m
Givenumber of turns (n) = 200 turns per meter; current (I) = 2 A; Relative permeability (µr) = 200 Magnetic intensity is given by: H = nI = 200 × 2 = 400 A/m μr = 1 + γ → γ is the magnetic susceptibility of the material γ = μr – 1 Magnetization → M = γ x H M = (μr – 1) × H M = (200 – 1) × 200 M = 199 × 200 M = 79600 M = 7.96 × 104 A/m ≈ 8 × 104 A/m
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025