In what ratio must a grocer mix two varieties of pulses costing Tk. 15 and TK. 20 per kg respectively so as to get a mixture worth Tk. 16.50 kg?

In what ratio must a grocer mix two varieties of pulses costing Tk. 15 and TK. 20 per kg respectively so as to get a mixture worth Tk. 16.50 kg? Correct Answer 7 : 3

Let the amount of pulse of price Tk. 15 = x and the amount of pulse of price Tk. 20 = y Then the total amount of mixture = ( x + y) kg total cost of mixture = 15x + 20y but the price per kg of the mixture = Tk. 16.50 so, total price of (x + y) kg = 16.50(x + y) According to question; 16.50(x + y) = 15x + 20 y or, 16.50x + 16.50y = 15x + 20y or, 1.50x = 3.50y or, x/y = 3.50/1.50 = 0.7/0.3 = 7/3 so, the required ratio is 7 : 3.

Related Questions