In what ratio must a grocer mix two varieties of tea worth TK. 60 a kg and TK. 65 a kg so that by selling the mixture at TK. 68.20 a kg he may gain 10% ?

In what ratio must a grocer mix two varieties of tea worth TK. 60 a kg and TK. 65 a kg so that by selling the mixture at TK. 68.20 a kg he may gain 10% ? Correct Answer 3:2

Hints : Let he mixes the tea in ratio x:y Therefore the cist price = 60x + 65y selling price = 68.20(x + y) we know, profit = sells price - cost price 10% of (60x + 65y) = 68.20(x + y) - (60x + 65y) 10(60x + 65y) / 100 = 68.20x + 68.20y - 60x - 65y 6x + 6.5y = 820x + 3.20 y 2.2x = 3.3 y x/y = 3/2 x:y = 3:2

Related Questions