A train 800 meters long is running at a speed of 78 km/hr . If it crosses a tunnel in 1 minute, then the length of the tunnel ( in meters ) is :
A train 800 meters long is running at a speed of 78 km/hr . If it crosses a tunnel in 1 minute, then the length of the tunnel ( in meters ) is : Correct Answer 500
78 km/hr = (78 × 1000) / 60 m/min = 1300 m/min In 1 minute it travels 1300 m/min 1300 = 800 + length of tunnel length of tunnel = 1300 - 800 = 500 merer.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025