A train 150 m long passes a pole in 15 seconds and crosses another train of the same length travelling in opposite direction in 8 seconds . The speed of the second train in (km/h) is __
A train 150 m long passes a pole in 15 seconds and crosses another train of the same length travelling in opposite direction in 8 seconds . The speed of the second train in (km/h) is __ Correct Answer 99 km / hr
Speed of the first train = 150/15 = 10 mps. speed of the second train = x mps. According to the question: x + 10 = (150 + 150)/8 x = 27.5 mps = 27.5 × 3600/1000 = 99 kmph. Ans: D
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025