A train 108 m long moving at a speed of 50 km/hr crosses a train 112 m long coming from opposite direction in 6 seconds.The speed of the second train is

A train 108 m long moving at a speed of 50 km/hr crosses a train 112 m long coming from opposite direction in 6 seconds.The speed of the second train is Correct Answer 82 km/hr

ধরি, দ্বিতীয় ট্রেনটির গতি x km/hr 6/60× 60 = (108/1000) + (112 /1000) / x + 50 = > 1/600 = ( 220/1000) / x + 50 = > 1/600 = 22/100( x + 50) = > 1/6 = 22/ x + 50 = > x + 50 = 6 × 22 = > x = 132 - 50 ∴x = 82

Related Questions