The sum of principal and simple interest of a certain amount of money would be TK. 460 after three years from now and TK. 500 after 5 years from now . What is the related interest rate ?

The sum of principal and simple interest of a certain amount of money would be TK. 460 after three years from now and TK. 500 after 5 years from now . What is the related interest rate ? Correct Answer 5%

Solution: (5 – 3) yr = 2 yrs interest = (500 – 460) = 40 tk 1 year interest = 40/2 = 20 tk. 3 year interest = (20 × 3) = 60 tk Principal amount= (460 – 60) = 400 tkSo,  Interest rate = 60/(400×3) = 0.05 = 5%  

Related Questions

The following question have three statements. Study the question and the statements and decide which of the statement(s) is/are necessary to answer the question. Suman borrowed some amount of money at compound interest for 3 years. Find the amount to be paid by her after 3 years. Statement I: Simple interest on the same sum at the same rate of interest in 5 years will be 1/4th of the principal. Statement II: The simple interest on the sum after 6 years will be Rs. 12000. Statement III: The sum borrowed is 5 times the simple interest of 4 years.