The sum of principal and simple interest of a certain amount of money would be Tk. 460 after three years from now and Tk. 500 after five years from now. What is the related interest rate?

The sum of principal and simple interest of a certain amount of money would be Tk. 460 after three years from now and Tk. 500 after five years from now. What is the related interest rate? Correct Answer 5%

(5 - 3) = 2 years interest = (500 - 460) = 40 tk 1 years interest = 40/2 = 20 tk 3 year's interest 20 × 3 = 60 tk Principle amount = (460 - 60) = 400 tk Interest rate = (60×100)/(400×3) = 5% (ans)

Related Questions

The following question have three statements. Study the question and the statements and decide which of the statement(s) is/are necessary to answer the question. Suman borrowed some amount of money at compound interest for 3 years. Find the amount to be paid by her after 3 years. Statement I: Simple interest on the same sum at the same rate of interest in 5 years will be 1/4th of the principal. Statement II: The simple interest on the sum after 6 years will be Rs. 12000. Statement III: The sum borrowed is 5 times the simple interest of 4 years.