A concave mirror produces 3 times magnified real image of an object placed at 5 cm in front of it. At what distance from the front of the mirror is the image located?

A concave mirror produces 3 times magnified real image of an object placed at 5 cm in front of it. At what distance from the front of the mirror is the image located? Correct Answer 15 cm

The correct answer is Option 1, i.e 15 cm.

  • We know that magnification (m) = (-v/u) = hi/ho
  • According to the question, u = (- 5 cm) (minus sign because the image produced is real image)
  • hi = 3ho
  • Hence, -v/u = 3ho/ho
  • -v/u = 3 or -v = 3u
  • v = - 3 (u) = - 3 × - 5 = 15 cm.

Related Questions

An object 4 cm in size, is placed at 20 cm in front of a concave mirror of focal length 10 cm. At what distance from the mirror should a screen be placed in order to obtain a sharp image?