A flag is placed on the top of a temple. The angles of elevation of the top of the flag and the top of the temple from point 15 m away from the base of the temple are 60° and 45°, respectively. What is the length of the pole of the flag?
A flag is placed on the top of a temple. The angles of elevation of the top of the flag and the top of the temple from point 15 m away from the base of the temple are 60° and 45°, respectively. What is the length of the pole of the flag? Correct Answer 15(√3 - 1) m
Given:
A flag is placed on the top of a temple. The angles of elevation of the top of the flag and the top of the temple from point 15 m away from the base of the temple are 60° and 45°, respectively.
Formula Used:
tan 45° = 1 = P/B; tan 60° = √3
Calculation:
Let the length of the pole of the flag be 'x' m
From ∆ BDC, we have
⇒ tan 45° = BC/CD = BC/15
⇒ BC = 15 m
From ∆ ADC, we have
⇒ tan 60° = AC/CD = AC/15
⇒ AC = 15√3
length of the pole of the flag = (AC - BC) = (15√3 - 15) m = 15(√3 - 1) m
∴ required length of the pole of the flag = 15(√3 - 1) m.