If the lateral surface area of the regular tetrahedron is 147√3 cm2, then what is the side of the regular tetrahedron.

If the lateral surface area of the regular tetrahedron is 147√3 cm2, then what is the side of the regular tetrahedron. Correct Answer 14 cm

Given:

The lateral surface area of the regular tetrahedron = 147√3 cm2

Formula Used:

The lateral surface area of the regular tetrahedron = (3√3 × a2)/4

Where a is the side of the regular tetrahedron

Calculation:

The lateral surface area of the regular tetrahedron = 147√3 cm2

⇒ (3√3 × a2)/4 = 147√3

⇒ a2 = 49 × 4

⇒ a = 7 × 2

⇒ a = 14 cm

 The side of the regular tetrahedron is 14 cm.   

Related Questions