In an examination in which full marks were 800, Aditya gets 20% more than Bharti, Bharti gets 20% more than Chinmay, and Chinmay gets 15% less than Divya. If Aditya got 576, what percentage of full marks did Divya get (approximately)?
In an examination in which full marks were 800, Aditya gets 20% more than Bharti, Bharti gets 20% more than Chinmay, and Chinmay gets 15% less than Divya. If Aditya got 576, what percentage of full marks did Divya get (approximately)? Correct Answer 58.8%
Calculation:
Aditya = 120/100 of Bharti
Bharti = 120/100 of Chinmay
Chinmay = 85/100 of Divya
∴ Bharti = 5/6 × Aditya ; Chinmay = 5/6 × Bharti ; Divya = 20/17 × Chinmay
∴ Bharti = 5/6 × 576
⇒ 480
∴ Chinmay = 5/6 × 480
⇒ 400
∴ Divya = 20/17 × 400
⇒ 8000/17
∴ Required Percentage:
⇒ 8000/17 × 1/800 × 100
⇒ 58.82%
∴ 58.8% of full marks did Divya get.
Verification :
In an examination in which full marks were 800, Aditya gets 20% more than Bharti (480 marks), Bharti gets 20% more than Chinmay( 400 marks), and Chinmay gets 15% less than Divya(470.58 marks). If Aditya got 576, what percentage of full marks did Divya get (approximately)?
percentage of full marks Divya got = 470.58/800 × 100 = 58.82 %