500 litres of a mixture contains medicine and water in the ratio 23 : 27. After the addition of some medicine to it, the ratio of medicine to water in the resulting mixture becomes 10 : 9. How much quantity of medicine is added to mixture?

500 litres of a mixture contains medicine and water in the ratio 23 : 27. After the addition of some medicine to it, the ratio of medicine to water in the resulting mixture becomes 10 : 9. How much quantity of medicine is added to mixture? Correct Answer 70 litres

GIVEN :

Total quantity mixture = 500 litres

Initial ratio of medicine and water = 23 : 27

Final ratio of medicine and water = 10 : 9

 

FORMULA USED :

If total quantity = T and the ratio of its components A and B = a : b,

Quantity of A = × T

Quantity of B =  × T

 

CALCULATION :

Quantity of medicine = (23/50) × 500 = 230 litres

Quantity of water = (27/50) × 500 = 270 litres

Let x litres of medicine be added to the mixture

According to question:

(230 + x)/270 = 10/9

⇒ 2070 + 9x = 2700

⇒ 9x = 630

⇒ x = 630/9

⇒ x = 70

∴ 70 litres of medicine is added to the mixture.

Related Questions