The amount of heat energy radiated by a metal at temperature 'T' is 'E'. When the temperature is increased to 3T, energy radiated is
The amount of heat energy radiated by a metal at temperature 'T' is 'E'. When the temperature is increased to 3T, energy radiated is Correct Answer 81 E
CONCEPT:
- In the world, all objects emit radiation if they have a temperature greater than absolute zero ( 0K ).
- And this radiation energy (Q) is proportional to fourth the power of Temperature (T) in Kelvin.
- i.e. Q α T4 or mathematically Q = σAT4
where σ is Stefan-Boltzmann constant and A is the area from which radiation is emitted.
CALCULATION:
given that:
The temperature of the metal is tripled; T2 = 3T
Initially, Heat released by the metal Q1 = σAT4
Later, Heat released by the metal Q2 = σAT4
As the temperature is tripled, T2 = 3T
So Q2 = σAT24 = σA(3T)4 = 81 σAT4
Q2 = 81 Q1
- So, the correct answer is option 4.
[ alt="IMP POINT" src="//storage.googleapis.com/tb-img/production/20/06/IMP%20POINT.png" style="width: 138px; height: 45px;">
- An object that absorbs and emits all possible radiation with 100% is called a blackbody.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025