A shopkeeper cheats both his wholesaler and customer. While buying he uses a machine that shows 1000 g instead of 1350 g and while selling uses a machine which shows 1000 g for 750 g. However the customer demands a discount of 8%, so he hikes the marked price by 10% and allows a discount of 8%. Find the approximate profit percentage of the shopkeeper.
A shopkeeper cheats both his wholesaler and customer. While buying he uses a machine that shows 1000 g instead of 1350 g and while selling uses a machine which shows 1000 g for 750 g. However the customer demands a discount of 8%, so he hikes the marked price by 10% and allows a discount of 8%. Find the approximate profit percentage of the shopkeeper. Correct Answer 82%
GIVEN :
While buying he uses a machine that shows 1000 g instead of 1350 g and while selling uses a machine which shows 1000 g for 750 g.
ASSUMPTION :
Let price of 1 g be Re. 1
CALCULATION :
While buying he gets 1350 g for 1000 g
While selling he gives 750 g for 1000 g
On this transaction he gains 600 g for every 750 g sold
Thus we have,
SP of 750 g = Rs. 1350
If the SP is increased by 10%
= 1.1 × 1350 = Rs. 1485
And then allows a discount of 8%
SP of 750 g = 0.92 × 1485 = Rs. 1366.2
∴ Profit earned = 1366.2 - 750 = 616.2
Profit % = (616.2/750) × 100 = 82% (approx.)