Arjun buys milk at Rs. 30 per liter. He sells his milk in a 5 liter can in which he adds 1 liter water and the rest milk. If a liter of water costs Rs. 5 and he sells a can for Rs. 150, find his profit percentage in selling a 5 liter can?

Arjun buys milk at Rs. 30 per liter. He sells his milk in a 5 liter can in which he adds 1 liter water and the rest milk. If a liter of water costs Rs. 5 and he sells a can for Rs. 150, find his profit percentage in selling a 5 liter can? Correct Answer 20%

In a 5 liter can he adds 1 liter water and 4 liter milk

⇒ Cost price of a 5 liter can = (4 × 30) + (1 × 5) = 125

⇒ Selling price of a 5 liter can = Rs. 150

∴ Percentage profit = profit/(Cost price) × 100 = (150 – 125)/125 × 100 = 1/5 × 100 = 20%

Related Questions