A sum of Rs. 2500 was lent partly at 8% per annum simple interest and partly at 5% per annum simple interest. If the total interest received after 3 years was Rs. 519 then find the ratio in which the sum is lent at 8% and 5% per annum.
A sum of Rs. 2500 was lent partly at 8% per annum simple interest and partly at 5% per annum simple interest. If the total interest received after 3 years was Rs. 519 then find the ratio in which the sum is lent at 8% and 5% per annum. Correct Answer 16 : 9
Let the sum lent at 8% be ‘x’ and the sum lent at 5% be ‘(2500 – x)’
⇒ /100 + /100 = 519
⇒ 24x/100 + 375 – 15x/100 = 519
⇒ 9x/100 = 144
⇒ x = 1600
⇒ Sum lent at 8% = Rs. 1600 and Sum lent at 5% = Rs. 900
∴ Ratio = 16 : 9
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025