A priest from a temple rang the bell at an interval of 60-sec but a man hears it in 55-sec interval if the distance between the temple and the man is 900 m find the time in which he will arrive in the temple given that the speed of sound of the bell is 330 m/sec.
A priest from a temple rang the bell at an interval of 60-sec but a man hears it in 55-sec interval if the distance between the temple and the man is 900 m find the time in which he will arrive in the temple given that the speed of sound of the bell is 330 m/sec. Correct Answer 30 seconds
Given:
Speed of sound = 330 m/sec
Man hears the bell in 55-sec interval
Priest rang the bell in 60-sec interval
Distance from man to temple = 900 m
Concept:
As the distance is the same so we can say that time is inversely proportional to speed.
Calculation:
Sound Man
Time (in sec) 5 55
1 : 11
Speed 11 : 1
Speed of sound = 11R = 330 m/sec
So the speed of man = 1R = 30 m/sec
∴ Man arrives to the temple in = 900/30 = 30 seconds