A truck drove 40 km starting at 9 pm and met with an accident at 11 pm, due to which It reduced its speed by 50% and reached the destination in 9 hours after the accident. Find the time taken by truck to reach the destination starting at 9 pm if the accident had not occurred.
A truck drove 40 km starting at 9 pm and met with an accident at 11 pm, due to which It reduced its speed by 50% and reached the destination in 9 hours after the accident. Find the time taken by truck to reach the destination starting at 9 pm if the accident had not occurred. Correct Answer 6.5 hours
Given:
A truck drove 40 km starting at 9 pm and met with an accident at 11 pm, due to which It reduced its speed by 50% and reached the destination in 9 hours
Formula:
Distance = speed × time
Calculation:
The truck drove 40 km in 2 hours.
⇒ Speed of truck = 40/2 = 20 km/hr
⇒ Reduced speed of truck = 10 km/hr
It took further 9 hours
⇒ Distance travelled = 10 × 9 = 90 km
⇒ Total distance of journey = 40 + 90 = 130 km
the required time when no accident had occurred = 130/20 = 6.5 hours
∴ Required time = 130/20 = 6.5 hours