From tank T1 containing 54 litres of a mixture of chemical and aqua in the ratio of 8 : 1, 18 litres of the mixture is taken out and poured into tank T2 in which the ratio of chemical to aqua is 3 : 1. If the difference between total chemical and total aqua in tank T2 is 30 litres, then find the quantity of initial mixture in tank T2.

From tank T1 containing 54 litres of a mixture of chemical and aqua in the ratio of 8 : 1, 18 litres of the mixture is taken out and poured into tank T2 in which the ratio of chemical to aqua is 3 : 1. If the difference between total chemical and total aqua in tank T2 is 30 litres, then find the quantity of initial mixture in tank T2. Correct Answer 32 liters

The capacity of tank T1 = 54 litre

Ratio of mixture of chemical and aqua = 8 : 1

⇒ Chemical = (8 / 9) × 54 = 48

⇒ Aqua = (1 / 9) × 54 = 6

18 litre of the mixture is taken out

⇒ Quantity of chemical taken out = 18 × (8 / 9) = 16

⇒ Quantity of aqua taken out = 18 × (1 / 9) = 2

In tank T2:

Ratio of chemical to aqua is 3 : 1

Let the chemical be 3x and aqua be x

⇒ New quantity of chemical = 3x + 16

⇒ New quantity of aqua = x + 2

Difference between total chemical and total aqua in tank T2 is 30 litres

∴ 3x + 16 - x - 2 = 30

⇒ x = 8

∴ The quantity of initial mixture in tank T2 = 4x = 32 litres

Related Questions