In a team of 2 women Anita and Shivika, the former is 12.5% more efficient than the latter and completes a task in 37 hours. They both start the task together, but Anita faints after working for 15 hours and the rest of the task is completed by Shivika alone at 1/4 times her efficiency. Find the total time in which this team will complete the task.
In a team of 2 women Anita and Shivika, the former is 12.5% more efficient than the latter and completes a task in 37 hours. They both start the task together, but Anita faints after working for 15 hours and the rest of the task is completed by Shivika alone at 1/4 times her efficiency. Find the total time in which this team will complete the task. Correct Answer 54 hrs
Given:
Difference between efficiencies of 2 women = 12.5%
Time taken by Anita to complete the task = 37 hrs
Time for which both works = 15 hrs
Formula Used:
Total Work = Efficiency × Time
Calculations:
Let the efficiencies of Anita and Shivika be x and y respectively.
Let the time in which Shivika completes rest of the task be t hours.
Anita is 12.5% more efficient than Shivika
⇒ x : y = (100 + 12.5) : 100
⇒ x : y = 9 : 8
Total Work = Efficiency of Anita × Time taken by Anita
⇒ Total work = 9 × 37
⇒ Total work = 333 ----(1)
Work done by both in 15 hrs = 15 × (x + y)
Efficiency of Shivika complete left work = y/4
⇒ Rest work done by Shivika = (y/4) × d
Total Work = 25 × (x + y) + (y/4) × t ----(2)
Equating (1) and (2), we get
⇒ 15 × (x + y) + (y/4) × t = 333
⇒ 15 × (9 + 8) + (8/4) × t = 333
⇒ 255 + 2t = 333
⇒ t = 78/2 = 39 hrs
Total time taken to complete the task = 15 hrs + 39 hrs
⇒ Total time taken to complete the task = 54 hrs
∴ The total time in which this team will complete the task is 54 hrs.