A conductor carries a current of 8A and if magnitude of charge of an electron e = 1.6 × 10-19 coulomb, then the number of electrons which flow through the cross section per second is -
A conductor carries a current of 8A and if magnitude of charge of an electron e = 1.6 × 10-19 coulomb, then the number of electrons which flow through the cross section per second is - Correct Answer <span style="">5.0 </span><span style="">× 10</span><span style=" line-height: 0; position: relative; vertical-align: baseline; top: -0.5em; font-size:10.5px;">19</span>
Concept:
Current passing through the conductor, I = q/t = ne / t
Where
n = number of electrons
e = charge of electron
t = time duration
Calculation:
q = e = 1.62 × 10-19
t = 1 sec
⇒ I = n × 1.62 × 10-19
⇒ 8 = n × 1.62 × 10-19
⇒ n = 4.93 × 1019 ≈ 5 × 1019
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025