Vimal secured 46% marks in the exam and failed to qualify in the exam by 10 marks. If he secured 52% marks, he would have secured 8 marks more than what was the minimum qualifying marks. What were the minimum marks one had to score to qualify in the exam?
Vimal secured 46% marks in the exam and failed to qualify in the exam by 10 marks. If he secured 52% marks, he would have secured 8 marks more than what was the minimum qualifying marks. What were the minimum marks one had to score to qualify in the exam? Correct Answer 148
Given:
Vimal secured 46% marks in the exam and failed to qualify in the exam by 10 marks.
If he secured 52% marks, he would have secured 8 marks more than what was the minimum qualifying marks.
Calculation:
Let the total marks in the exam be Q.
Vimal scored = 46% × Q = 0.46Q
Minimum passing marks = 0.46Q + 10
According to the question,
0.46Q + 10 = 52% × Q - 8
⇒ 0.46Q + 10 = 0.52Q - 8
⇒ 0.52Q - 0.46Q = 10 + 8
⇒ 0.06Q = 18
⇒ Q = 18/0.06
⇒ Q = 300
Now, the passing marks in the exam
⇒ 0.46 × 300 + 10
⇒ 148
∴ The minimum marks one had to score to qualify in the exam were 148.