A sum of ₹ 4200 becomes ₹ 5082 in 3 years at a simple interest. What is the rate of interest per annum?

A sum of ₹ 4200 becomes ₹ 5082 in 3 years at a simple interest. What is the rate of interest per annum? Correct Answer 7%

Given:

Principal = Rs. 4200

Amount = Rs. 5082

Time = 3 years

Formula used:

Simple interest = Amount - Principal

Simple interest = Principal × Rate × Time / 100

Calculation:

Let the rate of interest be r

(5082 - 4200) = 4200 × r × 3 / 100

⇒ 882 = 126r

⇒ r = 7

∴ Rate of interest per annum = 7%

Related Questions

Find the interest obtained after 3 years on a sum which is invested on compound interest at the rate of R% per annum? Statement I: If Rs. 32000 is invested on simple interest at the rate of R% per annum, then Rs. 4480 interest is obtained in 2 years. Statement II: The difference of simple and compound interest on the sum is Rs. 245 after 2 years when invested at same rate.