Mittal wants to sell his steel plant based in Mumbai. Both JSW and TATA wants to purchase it because of the other benefits associated with it. The price of Mittal steel plant is 50% more than the JSW’s assets, and 100% more than TATA’s assets. If JSW and TATA decides to merge and combine their assets in order to acquire this plant, then the price of Mittal would be approximately what percentage of these assets?
Mittal wants to sell his steel plant based in Mumbai. Both JSW and TATA wants to purchase it because of the other benefits associated with it. The price of Mittal steel plant is 50% more than the JSW’s assets, and 100% more than TATA’s assets. If JSW and TATA decides to merge and combine their assets in order to acquire this plant, then the price of Mittal would be approximately what percentage of these assets? Correct Answer 85.71%
⇒ Suppose JSW has an asset of $100
⇒ Mittal is being sold for 50% more = $150
According to condition,
$150 is 100% more than TATA’s assets.
ie. $150 is double what TATA has an asset.
⇒ TATA’s asset = $75
Now it is written that JSW & TATA pool their resources together have $175 assets
⇒ Price of Mittal group = $150, combined asset after merger = $175
⇒ required percent = 150/175 × 100 = 85.71%
∴ Answer is 85.71%