Gabbarsingh was spotted by Thakur from a distance of 300m in his own village. Once they both look at each other and they start running. If Gabbar singh is running at a speed of 7 kmph and Thakur was running at a speed of 11kmph, then what is the distance Gabbar would have covered before Thakur caught him?
Gabbarsingh was spotted by Thakur from a distance of 300m in his own village. Once they both look at each other and they start running. If Gabbar singh is running at a speed of 7 kmph and Thakur was running at a speed of 11kmph, then what is the distance Gabbar would have covered before Thakur caught him? Correct Answer 0.525 km
Here, Gabbarsingh and Thakur are running at different speed
So, we can safely assume Gabbarsingh to be stationary and the speed of Thakur was relative to the speed of Gabbarsingh
So, now once the concept of relative speed is applied. It can be deduced form the given data, Gabbar singh is standing and Thakur who is at a distance of 300 m is running at a speed of (11 - 7) = 4 kmph
To catch Gababr, Thakur must have covered a distance of 0.3 kmph
So, time taken by Thakur = 0.3/4 = 0.075 hours = 4.5 min
∴ Distance that is covered by Gabbar singh before being caught by Thakur = 0.075 × 7 = 0.525 km