Seema took a loan for his son’s 2 years Educational program. She took the loan of 7 lakh such that she will be charged 5% C.I during the duration of course and will be charged 7% Compound interest after completion of the course. She repaid half of the amount she has pay after completion of his son’s studies and rest of the money will be paid after 2 year. What is the total amount paid by her?
Seema took a loan for his son’s 2 years Educational program. She took the loan of 7 lakh such that she will be charged 5% C.I during the duration of course and will be charged 7% Compound interest after completion of the course. She repaid half of the amount she has pay after completion of his son’s studies and rest of the money will be paid after 2 year. What is the total amount paid by her? Correct Answer Rs. 827663
Total Amount during Education program = 7,00,000 × (105/100)2 = 771750
Amount repaid = (1/2) × 771750 = 385875
After two years amount will get charged at 7% = 385875 × (107/100)2 = 441788.3
∴ Total amount she had to pay = 385875 + 441788.3 = Rs. 827663.3 ≈ Rs. 827663
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025