A starts a taxi service by investing Rs. 25 lakhs. After 3 months, B joins the business by investing Rs. 40 lakhs then 4 months after B joined, C too joins them by investing Rs. 50 lakhs. One year after A started the business, they make Rs. 2,73,000 in profit. What is C's share of the profit (in Rs)?

A starts a taxi service by investing Rs. 25 lakhs. After 3 months, B joins the business by investing Rs. 40 lakhs then 4 months after B joined, C too joins them by investing Rs. 50 lakhs. One year after A started the business, they make Rs. 2,73,000 in profit. What is C's share of the profit (in Rs)? Correct Answer 75,000

A, invested 25 lakhs for 12 months, B invested 40 lakhs for 9 months and C invested 50 lakhs for 5 months

⇒ Ratio of investment = 25 × 12 ∶ 40 × 9 ∶ 50 × 5 = 30 ∶ 36 ∶ 25

So, profit would be shared in the ratio = 30 ∶ 36 ∶ 25

Total profit = Rs. 273000

∴ Share of C in the profit = 25/91 × 273000 = Rs. 75000

Related Questions