The price of an orange is 80% of the price of an apple. The price of an orange is Rs. 8. The price of an orange is 40% of the price of a pineapple. If 5 pineapple is added into the basket, which already had 40 oranges and 20 apples, then what will be the average price of a fruit in the basket?
The price of an orange is 80% of the price of an apple. The price of an orange is Rs. 8. The price of an orange is 40% of the price of a pineapple. If 5 pineapple is added into the basket, which already had 40 oranges and 20 apples, then what will be the average price of a fruit in the basket? Correct Answer Rs. 9.53
⇒ Average = sum of elements / number of elements
Given,
Let the price of an orange and an apple be Rs. a and Rs. b.
Given,
The average price of 40 oranges is 80% of average price of 20 apples in a basket.
The average price of 40 oranges = (40 × a)/40 = a
The average price of 20 apples = (20 × b)/20 = b
⇒ a = (80/100) × b
⇒ a = 4b/5
⇒ b = 5a/4
Given,
The price of a pineapple is 40% of price of an orange.
Let the price of a pineapple be Rs. m.
⇒ a = (40/100) × m
⇒ a = 2m/5
⇒ m = 5a/2
Given,
a = Rs. 8
Then,
⇒ b = 5a/4 = (5 × 8)/4 = Rs. 10
⇒ m = 5a/2 = (5 × 8)/2 = Rs. 20
If 5 more pineapples are added into the basket of price Rs. 20 each then,
⇒ Total price of 5 pineapples = 5 × 20 = Rs. 100
⇒ Total price of 40 oranges = 40 × 8 = Rs. 320
⇒ Total price of 20 apples = 20 × 10 = Rs. 200
Total price of 40 oranges, 20 apples and 5 pineapples in a basket =
= 100 + 320 + 200
= 620
Average price of a basket contains 40 oranges, 20 apples and 5 pineapples =
= 620/(40 + 20 + 5)
= 620/65
= 9.53
Average price of a basket contains 40 oranges, 20 apples and 5 pineapples is Rs. 9.53.
Alternate Solution: Price of an orange = 8
So, price of an apple will be = 10
And Price of a pineapple will be = 20
Average price of a fruit = (8 × 40 + 10 × 20 + 20 × 5)/65 = 620/65 = 9.53