Rahul makes toys in which he pays 100 rupees per toy to the labour, Rs. 50 per toy for electricity and Rs. 10 mix charges per toy. Rahul wishes to earn a profit of 200 rupees and also gives a discount of 10%. Now, at what price should he mark toy price?

Rahul makes toys in which he pays 100 rupees per toy to the labour, Rs. 50 per toy for electricity and Rs. 10 mix charges per toy. Rahul wishes to earn a profit of 200 rupees and also gives a discount of 10%. Now, at what price should he mark toy price? Correct Answer 400

⇒ Total cost = 100 + 50 + 10 = Rs. 160

⇒ Sales price = cost price + profit = 160 + 200 = Rs. 360

Now,

⇒ Marked price (1 – discount rate %) = selling price

⇒ Marked price(1 – 10%) = 360

⇒ Marked price × 0.9 = 360

⇒ Marked price = 400

Related Questions