The cost of 6 kg sugar and 3.5 kg tea is Rs.1083 and the price of 15 kg sugar and 10.5 kg tea is Rs. 3127.5. The price of 1 kg sugar is what percent of the price of 1 kg tea?

The cost of 6 kg sugar and 3.5 kg tea is Rs.1083 and the price of 15 kg sugar and 10.5 kg tea is Rs. 3127.5. The price of 1 kg sugar is what percent of the price of 1 kg tea? Correct Answer 16.87%

Given:

Let the price of 1 kg tea and 1 kg sugar be Rs. A and Rs. B respectively.

Given,

⇒ 6A + 3.5B = 1083

⇒ 15A + 10.5B = 3127.5

Solving,

⇒ A = 40.5

⇒ B = 240

Required percentage = (40.5/240) × 100 = 16.87%

Related Questions