The total number of students in section A and B of a class is 110. The number of students in section A is 10 more than that of section B. The average score of the student in B, in a test, is 20% more than that of students in A. If the average score of all students in the class is 72, then what is the average score of the students in A?
The total number of students in section A and B of a class is 110. The number of students in section A is 10 more than that of section B. The average score of the student in B, in a test, is 20% more than that of students in A. If the average score of all students in the class is 72, then what is the average score of the students in A? Correct Answer 66
Let the number of students in section B be x number of students in section A = x + 10
According to the question
⇒ x + 10 x = 110
⇒ x = 50
Number of students in section A = 60
Number of students in section B = 50
Sum of score of all students = 110 × 72 = 7920
Let the average score of students in section A be x.
Average score of students in section B = x × = 1.2x
According to the question
60x + 50 × 1.2x = 7920
⇒ 60x + 60x = 7920
⇒ x = 7920/120 = 66
∴ Average score of students of section A = 66