What would be the computational value of feedback voltage in a negative feedback amplifier with A = 100, β = 0.03 and input signal voltage = 30 mV?
What would be the computational value of feedback voltage in a negative feedback amplifier with A = 100, β = 0.03 and input signal voltage = 30 mV? Correct Answer 0.09 V
Concept:
Output voltage signal is given by
V0 = A Vi
Feedback voltage is given by
Vf = β V0 = Aβ Vi
Calculation:
Given A = 100
β = 0.03
Vi = 30 mV = 0.03 V
Vf = 100 × 0.03 × 0.03 = 0.09 V
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025