During a practice session in a stadium an athlete runs along a circular track and her performance is observed by her coach standing at point on the circle and also by her physiotherapist standing at the centre of the circle. The coach finds that she covers an angle of 72° in 1 min. what will be the angle covered by her in 1 second according to the measurement made by her physiotherapist?
During a practice session in a stadium an athlete runs along a circular track and her performance is observed by her coach standing at point on the circle and also by her physiotherapist standing at the centre of the circle. The coach finds that she covers an angle of 72° in 1 min. what will be the angle covered by her in 1 second according to the measurement made by her physiotherapist? Correct Answer 2.4°
[ src="//storage.googleapis.com/tb-img/production/19/12/F2_S.G_Deepak_11.12.2019_D1.png" style="width: 169px; height: 178px;">
Let the athlete runs from A to B in 1 minute and the coach and the physiotherapist observe him from point C and P respectively
Given, ∠ACB = 72°
The angle subtended by the arc at the centre is double of the angle subtended by the arc at a point on the circle.
⇒ ∠APB = 2 × 72 = 144°
Hence, according to physiotherapist the athlete covers an angle of 144° per minute
∴ In 1 second, the angle covered by the athlete according to physiotherapist = 144/60 = 2.4°