In a company, out of total employees only 75% uses laptop and desktop (an employee uses either laptop or desktop). Out of employees, those use laptops and desktops, 40% uses desktops, then what percent of total employees in the company use laptops?

In a company, out of total employees only 75% uses laptop and desktop (an employee uses either laptop or desktop). Out of employees, those use laptops and desktops, 40% uses desktops, then what percent of total employees in the company use laptops? Correct Answer 45%

Let total employees be 100x.

Total employees that uses either laptop or desktop = 75% of 100x = 75x

Employees that uses desktops = 40% of 75x = 30x

Employees that uses laptops = 75x - 30x = 45x

Required percent = (45x/100x) × 100 = 45%

Related Questions