From a point 12 m above the water level, the angle of elevation of the top of a hill is 60° and the angle of depression of the base of the hill is 30°. What is the height (in m) of the hill?
From a point 12 m above the water level, the angle of elevation of the top of a hill is 60° and the angle of depression of the base of the hill is 30°. What is the height (in m) of the hill? Correct Answer 48
In △ABE
tan30 = AB/BE
1/√3 = 12/BE
BE = 12√3
As we know,
BE = AD and AB = DE
In △ACD
tan60 = CD/AD
√3 = CD/12√3
CD = 12√3 × √3 = 36
CE = CD + DE
CE = 36 + 12 = 48 m
SHORT TRICK:
1 unit = 12
4 unit = 12 × 4 = 48 cm
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025