A shopkeeper mixed two types of fuel, A and B, which costs Rs. 60 per liter and Rs. 45 per liter respectively and sold the mixture at 12.5% loss. If he had sold the mixture at 75% profit and he would have got Rs. 46.875 per liter more. In what ratio the shopkeeper mixed type A fuel and type B fuel?

A shopkeeper mixed two types of fuel, A and B, which costs Rs. 60 per liter and Rs. 45 per liter respectively and sold the mixture at 12.5% loss. If he had sold the mixture at 75% profit and he would have got Rs. 46.875 per liter more. In what ratio the shopkeeper mixed type A fuel and type B fuel? Correct Answer 4 : 3

Let the cost price of the mixture be Rs. x per liter.

From the question:

(x × 175/100) - (x × 87.5/100) = 46.875

(7x/4) - (7x/8) = 46.875

(14x - 7x)/8 = 46.875

x = Rs.(375/7) per litre

Now, from mixture and allegation:

[ alt="F1 S.C 11.3.20 Pallavi D1" src="//storage.googleapis.com/tb-img/production/20/03/F1_S.C_11.3.20_Pallavi_D1.png" style="width: 218px; height: 236px;">

Required ratio = A : B = 4 : 3

Related Questions