The length of a rectangular plot is thrice its breadth. If the area of the rectangular plot is 867 m2, then what is the length of the rectangular plot?

The length of a rectangular plot is thrice its breadth. If the area of the rectangular plot is 867 m2, then what is the length of the rectangular plot? Correct Answer 51 m

Let the breadth of rectangle be x m

Let the length of the rectangle = 3x

As we know,

Area of the rectangle = length × breadth

x × 3x = 867

⇒ x2 = 867/3

⇒ x2 = 289

⇒ x = √289

⇒ x = 17

∴ Length of the rectangle = 3 × 17 = 51 m

Related Questions