The length of a rectangular plot is thrice its breadth. If the area of the rectangular plot is 7803 sq. mtr, what is the breadth of the rectangular plot ?

The length of a rectangular plot is thrice its breadth. If the area of the rectangular plot is 7803 sq. mtr, what is the breadth of the rectangular plot ? Correct Answer 51 m

Let the breadth of the plot be x metres
Then, length of the plot = (3x) metres
x × 3x = 7803
⇒ 3x2 = 7803
⇒ x2 = 2601
⇒ x = $$\sqrt {2601} $$
⇒ x = 51 m

Related Questions