In a recent survey, 60% of houses contain two or more people, and the rest of the houses contain only one person. In houses containing only one person, 35% were having only a male. What is the percentage of all houses which contained exactly one female and no males?
In a recent survey, 60% of houses contain two or more people, and the rest of the houses contain only one person. In houses containing only one person, 35% were having only a male. What is the percentage of all houses which contained exactly one female and no males? Correct Answer <p>26%</p>
Formula:
If a = x% of b
⇒ a = (x/100) × b
Solution:
Let the total population be 100
Number of houses having only 1 person = 40/100 × 100 = 40
Number of houses having 1 female and no male = 65/100 × 40 = 26
∴ Required percent = (26/100) × 100 = 26%
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025