1 Answers

Given that, external dimensions are 6cm, 5cm and 4cm.

External will be as follows, length = 6 - (0.5 × 2) = 6 - 1 = 5cm . Width = 5 - (0.5 × 2) = 5 - 1 = 4cm  And hight=4-(0.5 × 1)=4-0.5=3.5cm. The required volume of wood = External capacity - Internal capacity =(6×5×4)-(5×4×3.5)=120-70=50cm3.

9 views

Related Questions