What is the force experienced by a test charge of 0.20 µC placed in an electric field of 3.2 × 10^6 N/C?
What is the force experienced by a test charge of 0.20 µC placed in an electric field of 3.2 × 106 N/C?
7 views
1 Answers
Given: q0 = 0.20 µC = 0.2 × 106 C,
E = 3.2 × 106 N/C
To find: Force (F)
Formula: E = \(\frac{F}{q_0}\)
Calculation: From formula,
F = Eq0
∴ F = 3.2 × 106 × 0.2 × 10-6 = 0.64 N
7 views
Answered