The force exerted by an electric field on a charge of +10 µC at a point is 16 × 10^-4 N. What is the intensity of the electric field at the point?
The force exerted by an electric field on a charge of +10 µC at a point is 16 × 10-4 N. What is the intensity of the electric field at the point?
9 views
1 Answers
Given: q = 10 µC = 10 × 10-6 C, F = 16 × 10-4 N
To find: Electric field intensity (E)
Formula: E = \(\frac{F}{q}\)
Calculation: From formula,
E = \(\frac{16\times10^{-4}}{10\times10^{-6}}\) = 160 N/C
9 views
Answered