1 Answers
Molar mass of H2SO4 = (2x1)+ 32 +(4x16) = 98g/mol
Hence mass of 0.75 mol of H2SO4 = 0.75 x 98 = 73.5g
4 views
Answered
Molar mass of H2SO4 = (2x1)+ 32 +(4x16) = 98g/mol
Hence mass of 0.75 mol of H2SO4 = 0.75 x 98 = 73.5g