Find the mass of 1 molecule of oxygen (O2) in amu (u) and in grams.

4 views

1 Answers

Molecular mass of O2 = 2 × 16 u

∴ Mass of 1 molecule = 32 u

∴ Mass of 1 molecule of O2 = 32 × 1.66056 × 10-24

= 53.1379 × 10-24g

∴ Mass of 1 molecule in amu = 32 u

Mass of 1 molecule in grams = 53.1379 × 10-24g

4 views